Öfke Kontrolü

ÖFKE KONTROLÜ

Öncelikli olarak gösterilen öfkenin savunma amaçlı mı yoksa saldırma amaçlı mı bunu düşünmemiz lazım. Çünkü yaşanılan olaylara verilecek tepkiyi; kişilik özelliği, içinde bulunduğu ruh hali, yaşadığı olayın şiddeti vb. bir çok unsur etkilenmektedir. Öfkenin oluşum sebeplerinden birkaçı aşağıda verilmiştir:

  1. Genler
  2. İstismar ve travmalar
  3. Hassas duyguları düzeltme
  4. Düşünemeden hareket etme
  5. Acı çekme duygusu
  6. Stresi yanlış kontrol etme
  7. Düşük özgüven 
  8. Dediğim dedik kişilik özelliği
  9. Mükemmeliyetçilik

Öfke Biçimleri

1. Agresif: Çok tepkilidir, hemen parlama özelliği gösterirler. Duygularını ele geçirilmiş hissederler ve düşünmeden hareket ederek öfkelenirler.

2. Pasif-Agresif: Bu öfke türünde ise öfke verilen davranışlarla anlaşılır. Direk öfkesini göstermek yerine, odadan çıakrkan kapı çarpma davranışı, hızlı hızlı nefes alıp verme davranışı, surat asma gibi davranışlarla öfkelerini yansıtmaya çalışırlar.

3.Çekingen: Bastırılmış duygu ve düşüncelere sahip insanları yaşadığı öfke türüdür. Öfkeli olsa bile yansıtmazlar ve uzun süre içlerine atarak susarlar. Sonunda ise ciddi bir öfke patlaması yaşarlar.

4. Kararlılık: En sağlıklı öfke biçimidir. Öfkelerini kontrol altına alarak ökfeli durumda bile karşı taraf ile iletişime geçmeye ve sorunu çözmeye çalışırlar.

 

 

Yaşadığınız sorunların hayatınıza etki etmesine müsade etmeyin, Yalnız değilsiniz...

Ayrıntılı bilgi ve Randevu için

0507 396 69 41