Neden Psikolojik Destek Alalım ?

Neden Psikolojik Destek Alalım ?

Merhabalar sayın okurlarım, size bu yazımda insanlarımızın aklında olan bir soruyu açıklamak istiyorum. Çoğu insan yaşadığı sorunlar karşısında profesyonel destek almaktan kaçınır. Bunun altında birçok sebep olabilir. Belki utanma, belki de rezil olma… Bu sebeplerden ötürü o sorunla yaşamayı belkide daha kötüye gitmeyi göze alıyorlar. Kendilerinin  yararına olacak bu sonuçtan utanarak zararı tercih ediyorlar. Peki neden ??

Dünya adım adım daha karmaşık hale gelmektedir. Teknolojinin durdurulamaz ilerleyişi, sanayinin insanlara, doğaya verdiği zarar ve insanların amansız mücadelesi… Bunca stresli durum arasında insanlar birçok sorunla yüz yüze gelmektedir. Gelişen zamana uyum sağlamak için harcanan çaba insanları psikolojik ve mental olarak yormaktadır. Bu mücadeleler esnasında bireyler birçok olumsuz faktörle karşı karşıya gelerek birçok psikolojik sorun yaşamaktadır. Bu sorunlarla baş etmek için profesyonel yardım gerekebilir ya da kendi sorunlarınız ile kendinizi yıpratmadan baş edebilirsiniz. Buna basit bir örnek vermek gerekirse arabası arıza vermiş biri önce kendi bilgisi dahilinde tamir etmeye çalışır. Eğer tamir edebilirse yoluna devam eder. Eğer tamir edemezse o zaman profesyonel yardım yani usta bir tamirciden yardım alması gerekir. Bu ne ayıptır ne utanmadır nede rezil olabileceğimiz bir durumdur. Bu normal bir durumdur ve usta ile birlikte sorunu yok ederek, öğrenerek yolunuza güçlü bir şekilde devam edebilirsiniz.

Kimler Psikolojik Destek Alabilir?

Evet bu sorunun cevabı çok önemli. Ülkemizde yanlış inanışa sahip bir sorudur. İnsanlarımız sadece sorunlu veya deli kişilerin psikolojik destek alabileceğini düşünmektedir. Bu yanlış bir düşüncedir.  Psikolojik destek, sadece sorun yaşanılan sırada değil yaşam boyu alınması gereken bir durumdur. Çocuklarda ki gelişim durumlarını, davranış bozukluklarını; ergenlerde kimlik gelişimine sağlıklı akademik geleceğe sahip olmak için rehberlik çalışmalarına; yetişkinler için gerek sosyolojik gerek ailevi gerek iletişimsel gerek kişisel bir çok durum karşısında psikolojik destek alınabilir.

Kültürel Olarak Psikolojik Yardıma Bakış

Ülkemizde batı kesim bu destek çalışmalarından fazlası ile faydalanırken doğu, doğu ve güneydoğuda bakış açısı daha sınırlı görünmektedir. Gaziantep Psikolojik Danışmanlık ve Test Merkezi olarak bu bakış açısını daha da genişletmek için çabalamaktayız. Gaziantep, civar il ve ilçelerde psikolojik destek almak için sadece "deli olma" düşüncesini yıkmak için çalışmaktayız. Yardım alma, destek alma utanılacak bir durummuş gibi görmek son derece yanlış bir düşüncedir. Yardım herkes içindir. Gaziantep te en iyi psikolog kadrosu ile sizlere hizmet vermek için çalışıyoruz.

 

Yaşadığınız sorunların yaşamınızı olumsuz etkilemesine müsaade etmeyin. Yalnız değilsiniz.

 

GAZİANTEP PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE TEST MERKEZİ

RANDEVU İÇİN 

0(507) 396 69 41

0(542) 567 11 15