Depresyon

DEPRESYON NEDİR?

             Daha önceleri severek yaptığımız aktiviteleri çeşitli çevresel, hormonal ve genetik bozukluklardan dolayı yapmak istemediğimiz, zevk almadığımız çökkünlük durumu depresyon olarak tanımlanmaktadır.

            Toplumda fazlasıyla görülen bir rahatsızlık olan depresyon çağımızın en tehlikeli sorunlarının başında gelmektedir. Herkes hayatının bazı dönemleriinde bu durumla karşılaşabilir ki bu durum normaldir. Bu durumda kişi kendini üzgün ve endişe içinde hisseder. Kişi bütün olayları olumsuz tarafıyla görmeye başlar ve geçmişte yaptıklarından kendini sorumlu tutar. Kendisi düşünmek istemese de buna hakim olamaz. Geleceği düşündüğünde umutsuz ve karamsardır. Kendini çaresiz hisseder ve hayatın anlamsız olduğunu düşünür. Bu bakış açısıyla kişinin sosyal ilişkileri bozulup, performansı düşebilir. Fakat her çökkünlük hali depresyon değildir bu durumu iyi ayırt etmek gerekir.

Depresyonu radyodan gelen parazitli müziğe benzetebiliriz. Sorun radyonun tüplerinin bitmesi veya kötü hava koşullarından dolayı yayının bozulması değil. Sorun frekansın yeniden ayarlanması gerektiğidir. Depresyonda ise zihinsel yapıyı yeniden ayarlarsak depresyon ortadan kalkacaktır. Yani hayata bakış açımız netleşecek sorunlar yok olacaktır.

DEPRESYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Depresyonun belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Önceden yapılan işlerden ve aktivitelerden zevk almamak,
  • Gençlerde duygu değişiklikleri görülmesi, çabuk sinirlenmek,
  • Her gün sürekli kendini üzgün hissetmek, çökkünlük hali,
  • Çok uyuma, uyku arasında sık sık uyanma, uykusuzluk çekme ya da az uyuma,
  • Bir işe motive olamamak, dikkatin çabuk dağılması, huzursuzluk
  • Kendini işe yaramaz, değeri olmayan biri olarak görmek, ölmeyi düşünmek,
  • Vücudun işlevlerinin azalması, cinsel isteksizlik, yorgunluk hisleri,
  • Geçmişi ve geleceği düşündüğünde karamsar olmak, yaptıklarından kendini sorumlu tutmak,
  • İntihar etmeyi düşünmek ve planlamak,
  • Depresyon diyebilmek için belirtilerin her gün ya da son iki haftadır devam etmesi gerekmektedir!!

Yukarıdaki belirtilerin hepsinin bir kişide olması şart değildir, bir kısmının bulunması da depresyon için yeterli olabilir, fakat bu belirtilerin en az on beş gün boyunca var olması gerekir.

      Çocuklarda bu belirtilerin yanında dikkat çekici bazı belirtiler de vardır:

      Çocuğun okul yaşamı başarısız geçmeye başlar.

      Çocuk aşırı sinirli olur ve arkadaşlarından uzaklaşmaya başlar.

      Sessiz ve yalnız kalmak ister, odasına kapanır.

      Madde kullanımına eğilim artar.

      Kendisine zarar verecek arkadaşlara takılmaya başlar.

      Ders çalışmak istemez.

Bu ruhsal belirtilerin yanında depresyonun fiziksel belirtileri de vardır. Sindirim sistemi hastalıkları, cinsel sorunlar, kas ve baş ağrıları, kalp rahatsızlıkları, yorgunluk v.b problemler de görülebilir.

PEKİ DEPRESYON HERKESDE AYNI TİP MİDİR?

Herkes aynı tip depresyon hastası olmaz. Depresyonun melankolik, tipik, atipik, mevsimsel tip gibi bir çok depresyon türü vardır. Mevsimsel tipte depresyonun belirtileri mevsim tekrarlandıkça görülür. Atipik depresyonda uyku ve iştah artması görülür. Tipik şeklinde ise atipiktekinin tersi olarak iştah ve uyku azalmıştır. Enerji azalması da vardır ve kişi yorgundur. Melankolik tip depresyonda sabah uyanıldığında çok yoğun bir çökkünlük hali ve isteksizlik, zevk almamak, aşırı yorgunluk gibi durumlar görülür.

DEPRESYONDA OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORSAK NE YAPMALIYIZ?

Depresyon belirtileri sizde var ve depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumu çok büyütmemeniz gerekir. Herkesin hayatının bir döneminde (ki gerçekten de toplumda depresyon görülme sıklığı çok yüksektir) bu sorunla karşılaşabileceğini düşünün. Bu ciddi bir psikolojik problemdir ve terapistinizin desteğiyle bundan kurtulacaksınız. Depresyonda olduğunuz için zayıf bir insan değilsiniz, sadece genetik olarak buna yatkın bir yapınız var. Bu durumda insanlardan soyutlanmış bir yaşam sürmeyin. Yürüyüşe çıkın, arkadaşlarınızla bir arada bulunun, kendinize bir uğraş bulmaya çalışın yalnızlıktan uzak durun. Sizi üzen, kederlendiren durumlardan, aktivitelerden uzak durun. Korku ve şiddet içeren can sıkıcı filmleri tercih etmeyin. Ruh halinizi daha da sıkacak müziklerden uzak durun. Sürekli gülümsemeye çalışın çünkü kısa bir zamanda göreceksiniz ki gülmek depresyon dahil bir çok sorununuzu çözmenize yardım edecek bir tedavi yöntemidir. Eğer depresyon durumunuz ileri seviyede ise bir uzmandan yardım talep edin.

Depresyonda terapi desteği için Randevu Numaralarımız :

0536 954 01 11

0507 396 69 41