ANI YAŞAMA ARZUSU

ANI YAŞAMA ARZUSU

FARKINDA OLMASAKTA ELİMİZDE Kİ TEK GERÇEK YAŞADIĞIMIZ ‘AN

              Danışanlarımın en çok gözden kaçırdığı durum bu olsa gerek. En çok karşılaştığı sorularından başında ‘Gelecek kaygısı yaşıyorum.’ ya da ‘ bunu haketmedim’ gibi söylemler gelmektedir. Aslına bakarsak başka bir zaman diliminde (geçmiş olaylar ya da gelecek) ki olayları, kişileri düşünerek geçiyor vaktimiz… Otokontrol mekanizmamız o kadar yüksek ki, geçmişte bitmiş olayları yada gelecekte yaşanmamış olayları kontrol etmeye çalışıyoruz… Bu durumun bize iyi geleceğini düşünüyoruz ama aksine kaygı düzeyimizi arttırmaktadır.

           Unuttuğumuz şey geçmişin bittiği gerçeğidir. Cümleye bakarsak biraz ilginç dimi. Geçmiş zaten bitmiş olacak. Peki öyleyse biz neden bitmiş bir olayı düşünerek ya da sorun ederek günümüzü içinde bulunduğumuz anı cezalandırıyoruz. Evet geçmişi düşünüp ondan ders çıkarmak güzel, ama geçimişi düşünüp kendi içinde tekrar tekrar yaşamak güzel olmadığı gibi zordurda… 1 sene önceki olaydaki öfke duygusunu bir sene boyunca taşıyıp, olay her aklına geldiğinde aynı öfkeyle karşılık veriyorsak, biz o olayı bitiremememiş ve geçmişte bırakamamışızdır. Günümüze taşımak için müthiş çaba harcayıp, içinde bulunduğumuz anın gerektirdiği duyguları geri plana atıp o öfkeyle yaşamaya devam etmişiz. Geçmişten ders çıkarıp anı kurtarabiliriz, peki geçmişse gidip düzeltebilir miyiz? Cevabının hayır olduğunu bildiğimiz bir durumda yaptığımız şey ise ‘keşke şöyle deseydim’ ya da ‘keşke şöyle yapsaydım’ gibi söylemlerle pişmanlık duygusunu arttırmak oluyor.

             Evet birde belirsiz olan kontrolü elimizde olmayan bir geleceğimiz var. Tüm planlarımızı ona göre yapıp onların gerçekleşmesini beklediğimiz bir geleceğimiz. Peki belirsiz olan bir zamana nasıl yatırım yapılır? Ne yaparsak gelecekten istediğimiz durumları elde edebiliriz. Cevabı çalışarak olacak gibi. Peki ne zamanda çalışmak? Şimdi suanda çalışmak bize istediğimizi verebilir. İyi bir gelecek sadece şuan yaptıklarımızın sonucu olacaktır. Yaptığımız her olumlu davranışın sonucunu gelecekte iyi bir şekilde alacağımız gibi, olumsuz davranışlarımın sonucunda kötü sonuçlar alabiliriz. O zaman geleceği düşünmek yerine içinde bulunduğumuz anı doğru şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Anı yaşamak bize çok şey kazandıracak.

 

 

 

Uzm. Psk. Dan. Muhittin DAR

Gaziantep Psikolojik Danışmanlık ve Aile Terapi Merkezi